What is a Good Buy Price for Produce?

making dollars changes

The best way to save money at the grocery store is to be knowledgable in what a good price is. If you know what a good price is, you will know when to stock-up. Remember that just because the sign says sale, does not not mean that it is a good price. If you are just joining us, I have posted the good buy prices for MeatDairy and Beverage items and pantry items. When I get all of the prices gathered, I will make a master list for you all!

Produce prices vary by region and season. One of the best ways to save money on produce is to buy items in season. For example, summer brings great prices on zucchini, tomatoes, peaches and watermelon and spring is a great time to buy asparagus and strawberries. Of course growing your own vegetables is a great way to save money as well!

I will give you some base prices to look for for fruits and vegetables. Remember that these prices will vary depending on the time of year that you are buying.

“Buy price” for Produce items: Prices below are in season prices without coupons. Produce coupons are rare- so if you see them, grab them!

  • Seedless Grapes, $0.99-$1.99/lb.
  • Peaches, $0.99/lb.
  • Whole Watermelon, $2.99
  • Strawberries (16 oz), $2
  • Blueberries, blackberries, raspberries (6 oz.), $2
  • Lemon, $0.25
  • Apples, $1/lb.
  • Mango, $0.33
  • Cantaloupe, $2
  • Pineapple, $2.50
  • Bananas, $0.47/lb.
  • Avocado, $0.88 (varies greatly by region)
  • Tomatoes, $0.99-$1.99/lb.
  • Corn, $0.17
  • Baby carrots (16 oz.), $1
  • Bagged lettuce, $2
  • Cucumbers, $0.67
  • Yellow squash or zucchini, $0.99/lb.
  • Eggplant, $0.99/lb.
  • Green Beans, $0.99/lb.
  • Asparagus, $1.99/lb.
  • Potatoes (5 lb.), $2.50

So how do I save the most on buying produce? I only buy what is on sale that week and plan my menu accordingly. The boys eat whatever fruit is at the rock bottom price for the week. I also have a garden and preserve fruits and vegetables for the winter.

What did I miss? I would love to hear your buy price for produce items!


Now it’s your turn!

If you are a blogger, write a post about your idea for making dollars out of change. It can be on any topic as long as it has to do with saving money. Please link directly to your post and not your homepage.

If you do not have a blog, we still welcome and encourage your participation! Please leave your thoughts in the in a comment below!

This post is linked at My Coupon Teacher.

Comments

    • says

      Shelly,
      Corn has varied a bit. A couple of our stores had it for $0.17 ea. early in the season. I think it is a bot more now since it has been so dry and HOT!

    • says

      Dana,
      It is crazy how much the grape prices vary! My kids love grapes but I only buy if they are $1.99/lb. or less. I have seen them as high as $3.99/lb.

      I love this time of year since the fruit prices are usually at their lowest!

Trackbacks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge